English English Español Español

Want To See Who Will Be On The Ballot In November?

Want To See Who Will Be On The Ballot In November?

United States House Of Representatives  (2 Year Term/Vote For 1)
Rep: Jeff Van Drew
Dem: Tim Alexander
Incomplete List – More Information To Come

County Commissioner  (3 Year Term/Vote For 2):
Rep: Cordy Taylor, III
Rep: Daniel S. Timmerman
Dem: Charles V. Hassler
Dem: Nelson Carney Jr.

Alloway Township Committee (3 Year Term/Vote For 1):
Rep: Brian Leady
Dem: Christopher Snyder

Alloway School Board  (3 Year Term/Vote For 3):

Kenneth D. McKelvy, Jr.
Elizabeth Decktor
No Petition Filed

Carneys Point Township Committee (3 Year Term/Vote For 2):

Rep: Wayne D. Pelura
Rep: Michelle M. Shaw
Dem: Almeda Johnson
Dem: Ed Voyles
Ind: Richard Gatanis

Penns Grove/Carneys Point School Board (3 Year Term/Vote For 1):

Stephan N. Jones
Nicholas J. Simmens
Renee L. Rasin

Elmer Borough Council  (3 Year Term/Vote For 2):
Rep: Lynda Davis
Rep: Steven Schalick
Dem: Max Kleinman
Dem: No Nomination Made

Pittsgrove/Elmer School Board (3 Year Term/Vote For 3):

Denzil “Denny” Hardman
Andrea Foster
Angie Bradley
Michael Gleisberg, Jr.

Pittsgrove/Elmer School Board  (2 Year Unexpired Term/Vote For 1):
Elisa Moll

Pittsgrove/Elmer School Board  (1 Year Unexpired Term/Vote For 2):
Timothy Hack
No Petition Filed

Elsinboro Township Committee  (3 Year Term/Vote For 1):
Rep: No Nomination Made
Dem: Douglas L. Hogate

Elsinboro School Board  (3 Year Term/Vote For 2):
Kathleen S. Sheffield
No Petition Filed

Lower Alloways Creek Township Committee  (3 Year Term/Vote For 2):

Rep:     Paul M. Collier
Rep:     Jeffrey Palombo
Dem:   David L. Donelson
Dem:   No Nomination Made

Lower Alloways Creed School Board  (3 Year Term/Vote For 2):
Tammy Murphy
Jenni Eber

Mannington Township Committee  (3 Year Term/Vote For 1):
Rep: Donald C. Asay
Dem: No Nomination Made

Mannington School Board  (3 Year Term/Vote For 3):

Michael L. Bower
Robert DiGregorio
Erica L. Denham

Oldmans Township Committee  (3 Year Term/Vote For 1):
Rep: William H. Ferrell III
Dem: No Nomination Made

Oldmans School Board  (3 Year Term/Vote For 3):

Jeffrey W. Newman
Dawnmarie Oliver
No Petition Filed

Penns Grove Borough Council  (3 Year Term/Vote For 2):

Rep: Ronald Giordano
Rep: No Nomination Made
Dem: Tracy Marinaro
Dem: Anjanette Scott

Penns Grove/Carneys Point School Board  (3 Year Term/Vote For 2):
Vicki Smith
Shameka Turner

Pennsville Township Committee  (3 Year Term/Vote For 2):

Rep: Dan Neu
Rep: Scott Hourigan
Dem: No Nomination Made
Dem: No Nominatino Made

Pennsville School Board  (3 Year Term/Vote For 3):
Thomas L. Mason
Robert Townsend
Thomas W. Hassler III

Pilesgrove Township Committee  (3 Year Term/Vote For 1):
Rep: Joseph M. Crevino
Dem: No Nomination Made

Woodstown/Pilesgrove School Board  (3 Year Term/Vote For 2):
Robert Iocona
Karen Gerber

Pittsgrove Township Committee  (3 Year Term/Vote For 2):

Rep: Eric S. Harz
Rep: Francesca I. Spinelli
Dem: Norman J. Lenchitz
Dem: Elizabeth M. Martin

Pittsgrove/Elmer School Board (3 Year Term/Vote For 3):

Denzil “Denny” Hardman
Andrea Foster
Angie Bradley
Michael Gleisberg, Jr.

Pittsgrove/Elmer School Board  (2 Year Unexpired Term/Vote For 1):

Elisa Moll

Pittsgrove/Elmer School Board  (1 Year Unexpired Term/Vote For 2):

Timothy Hack
No Petition Filed

Quinton Township Committee  (3 Year Term/Vote For 1):
Rep: Raymond Owens
Dem: No Nomination Made

Quinton School Board  (3 Year Term/Vote For 3):
Abram Norman
Michael Sites
Anthony Mott

Salem City – East Ward – City Council  (4 Year Term/Vote For 1):
Rep: No Nomination Made
Dem: Timothy H. Gregory Jr.

Salem City – West Ward – City Council  (4 Year Term/Vote For 1):
Rep: Ruth E. Nadeau
Dem: Earl R. Gage

Salem City School Board  (3 Year Term/Vote For 3):
Nilda E. Wilkins
Heidi Holden
Yuenge Groce

Salem City – West Ward – City Council (3 Year Unexpired Term/Vote for 1): Rep: Future Nominations (if required)
Dem:  Future Nominations (if required)

Upper Pittsgrove Township Committee  (3 Year Term/Vote For 1):
Rep: Michael J. Seery Sr.
Dem: No Nomination Made

Upper Pittsgrove School Board  (3 Year Term/Vote For 3):
Laurel Sharp
Jessica Bishop
John D. Gallagher
Lisa Dolby
Kari Foote

Woodstown Borough Council  (3 Year Term/Vote For 2):
Rep: Bertha Hyman
Rep: Wes Stubbins IV
Dem: Samuel Zeallor
Dem: Joseph H. Hiles

Woodstown/Pilesgrove Shool Board  (3 Year Term/Vote For 1):
Joshua Crane